Ze względu na różnorodne zastosowania, systemy monitoringu posiadają wiele rodzajów kamer. Są to między innymi kamery tubowe, kopułkowe, PTZ (Pan Tilt Zoom) obrotowe, panoramiczne, 360 stopni (tzw. rybie oko), termowizyjne, ukryte, IP, HD-CVI, HD-TVI, AHD, Analogowe, fotopułapki itp.
Najpopularniejszymi kamerami, które możemy spotkać z wielu miejscach naszego miasta są kamery tubowe i kopułkowe. Kamery kopułkowe najczęściej stosowane są w wewnątrz pomieszczeń ze względu na ich estetyczny wygląd i nieduże rozmiary. Kamery tubowe znajdziemy w większości przypadków na zewnątrz (elewacje, słupy). Dzięki jej budowie kamera jest widoczna z daleka, co może skutecznie odstraszyć większość intruzów. Systemy monitoringu oparte na kamerach tubowych są najczęściej wybieraną konfiguracją przez Klientów.
Kamery obrotowe, potocznie nazywane ‘PTZ’ często są stosowane tam, gdzie kamera musi rejestrować obszar dookoła siebie ze względu na dużą ilość obiektów będących w zasięgu obiektywu (np. skrzyżowania, centra miast). Kamery PTZ wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami dotyczącymi jakości obrazu, znakomitym i dalekosiężnym zoom’em optycznym oraz oświetleniem IR. Kamery PTZ mają również bardzo przydatną funkcję śledzenia obiektu oraz powtarzalny cykl pracy ruchów kamery, co czyni ją radarem. Największym minusem tych kamer jest ich cena, która nie może być niska ze względu na ilość urządzeń w niej zastosowanych (silnik do obracania kamerą, motozoom, zaawansowane oświetlacze IR, itd.).
Kamery panoramiczne są nowością na rynku. Polegają na rejestrowaniu obrazu w promieniu 180 stopni za sprawą 3 obiektywów. Obraz pochodzący z trzech przetworników jest łączony w jedną całość. Jako, że kamery panoramiczne są innowacją w świecie monitoringu, ich cena jest póki co wysoka.
Kamery 360 stopni, tzw. rybie oko są często instalowane w sklepach. Montowane są na suficie, a budowa soczewki obiektywu (w kształcie rybiego oka) pozwala na rejestrowanie obrazu wokół kamery. Kamera rejestruje cały teren, lecz minusem może być bardzo mała ogniskowa za sprawą zastosowanej soczewki (1,6 mm) i dzięki temu obiekty znajdujące się w zasięgu kamery mogą być małe i średnio szczegółowe.
Kamery termowizyjne są stosowane tam, gdzie jest potrzeba zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Termowizja polega na sprawdzaniu temperatury obiektów, które są oddalone. Kamera dzięki zastosowaniu sensora mikrobolometrycznego jest w stanie sprawdzać otoczenie pod kątem temperatury danych obiektów. Kamera oprócz podstawowej ochrony przed intruzami, chroni nas również przed pożarami.
Kamery ukryte są tak zbudowane, aby obiektyw był zamaskowany w jakimś urządzeniu, na przykład w czujniku przeciwpożarowym, który znajduje się na suficie. Osoby przebywające w pobliżu takiej kamery nie wiedzą, że są monitorowane.
System Kamer IP jest obecnie najbardziej rozwijaną technologią. Kamera IP ma własny, unikatowy adres sieciowy, a przesyłanie informacji (m.in. zarejestrowanego obrazu) odbywa się za pomocą sieci LAN albo sieci Wi-Fi (bezprzewodowo). Kamery IP mają wiele zalet, m.in. możliwość zrezygnowania z rejestratora, opcja skorzystania z bezprzewodowego przesyłania danych – Wi-Fi, sterowanie kamerą, będącą w sieci z dowolnego miejsca, kamera może być konfigurowana przez przeglądarkę WWW.
System Kamer HD-CVI jest cały czas rozwijaną technologią, gdzie kamery są podłączone do rejestratora za pomocą kabla koncentrycznego. Największymi dwiema różnicami między kamerami HD-CVI, a IP jest brak możliwości bezprzewodowego przesyłania danych oraz konieczność zastosowania rejestratora. Zaletą kamer HD-CVI jest jakość obrazu, która może być taka sama jak w systemach kamer IP, niższa cena zestawu monitoringu HD-CVI, w porównaniu do IP oraz mniej skomplikowana budowa całego systemu. Kamery HD-CVI również umożliwiają podgląd rejestrowanego obrazu i sterowanie na żywo. Wystarczy podłączyć internet pod rejestrator. Systemy monitoringu oparte na technologii HD-CVI cieszą się dużą popularnością ze względu na mniej skomplikowaną procedurę podłączania całego układu.
Fotopułapki to nic innego jak zamaskowana kamera (zazwyczaj stosowana w lasach), która zaczyna nagrywać obraz w przypadku pojawienia się ruchu znajdującego się w zasięgu obiektywu. Fotopułapka posiada wbudowany nośnik danych oraz ma możliwość przesyłania zarejestrowanych danych na tzw. chmurę albo na FTP (serwer). Zasilanie fotopułapki umożliwia pojemny akumulator, który może być doładowywany panelem fotowoltaicznym (słonecznym), który często jest wbudowany w te urządzenia.
Jakość obrazu rejestrowanego przez kamery zależy tak naprawdę od Klienta. W przypadku szukania jak najtańszych rozwiązań, zalecamy, aby systemy monitoringu nie zawierały kamer z jakością niższą od FullHD 1080p. Jakość HD 720p i niższe powoli przechodzą do lamusa ze względu na niską cenę kamer z FullHD. Kamery z rozdzielczością FullHD w większości wypadków w zupełności wystarczą i nie mają problemu ze szczegółowym i wyraźnym rejestrowaniem obrazu. Jedynym wyjątkiem w tej kwestii może być zastosowanie kamer FullHD nieznanych firm – w takim wypadku możemy mieć o wiele słabszą jakość obrazu spowodowaną inną rozdzielczością niż była deklarowana albo zastosowany został niskiej jakości przetwornik. Pomijając kamery z FullHD, na rynku znajdziemy również wyższe rozdzielczości, np. 3,4,5,8 i nawet 12 mpx. Obecnie bardzo popularne są kamery 2K (4 megapiksele), a najlepszą jakość obrazu gwarantują nam rozwiązania 4K (Ultra HD) (8 i 12 megapikseli). Ze względu na dużą ilość producentów systemów kamer, polecamy wybierać tylko i wyłącznie kamery renomowanych producentów, np.: Dahua, BCS, Hikvision, Samsung, Bosch. Wybierając kamerę od producenta, który jest bardzo mało znany, możemy się bardzo rozczarować jakością obrazu.
Na koniec chcielibyśmy poruszyć kwestię rejestratorów. Rejestratory mają za zadanie zapis, odtwarzanie, analizę obrazu z kamer. Do tego umożliwiają konfigurację całego systemu oraz mają możliwość podłączenia do internetu. Rejestrator przeważnie posiada dysk, który w przypadku kamer z wysoką rozdzielczością musi być bardzo pojemny, lecz dzięki wprowadzeniu kompresji .H265 nasze nagrania będą zajmować od 40% do 50% mniej miejsca na dysku.
Powyższy tekst obrazuje zaledwie ułamek rozwiązań będących w systemie elektronicznych zabezpieczeń. Branża jaką są systemy monitoringu i alarmowe cały czas się rozwijają i nigdy nie przestaną być innowacyjne ze względu na to, że firmy produkujące urządzenia służące do elektronicznej ochrony mienia próbują być zawsze krok do przodu przed włamywaczami/złodziejami/intruzami i innymi osobami mającymi złe zamiary.