IoT – Internet Rzeczy – Co to takiego jest?

internet rzeczy

IoT – Internet Rzeczy – Co to takiego jest?

Od 5 lat, coraz częściej możemy natknąć się na określenia: Internet Rzeczy, IoT, Internet of Things. IoT to nic innego jak podłączenie urządzenia lub urządzeń do sieci, które są w stanie być autonomiczne. Mogą to być: Pralki, lodówki, żarówki, piekarniki, telewizory, smartfony, laptopy, auta, gniazdka elektryczne – dosłownie wszystko. Urządzenia nie dość, że są podłączone do sieci (na przykład za pomocą Wi-Fi, które jest tak popularne), to na dodatek mogą się łączyć między sobą.

Po co?

Podstawową funkcją urządzeń wspierających IoT jest automatyzacja niektórych funkcji, np.: czajnik się uruchomi o 5:52 rano, ponieważ nauczył się, że jego właściciel wstaje z łóżka o 5:50 po czym idzie do toalety, gdzie zapala się inteligentna żarówka. Użytkownik zaczyna myć zęby inteligentną szczoteczką, która po minucie pracy przesyła sygnał do modułu czajnika, aby się uruchomił. Dlaczego po minucie? Dlatego, że czajnik potrzebuje czasu, aby zagotować wodę, a urządzenia IoT nauczyły się, że właściciel myje zęby 2,5 minuty. Użytkownik wychodzi z łazienki po 4 minutach, a po około 5 minutach znajduje się w kuchni. Przyjmijmy, że czajnik potrzebuje ~ 3 minut na zagotowanie wody. A co robi inteligentna żarówka? Spełnia bardzo ważną rolę – przyjmijmy, że ma wbudowaną czujkę ruchu i cały czas sprawdza czy właściciel jest obecny w łazience przez określony czas. Jeżeli będzie on krótszy (użytkownik będzie się spieszył), czajnik uruchomi się szybciej, a jeżeli czas będzie bardzo krótki może nie nastąpić uruchomienie czajnika. Powyższa sytuacja jest tylko przykładem jak mogą funkcjonować urządzenia wspierające Internet Rzeczy. Są w stanie wykonywać jeszcze bardziej skomplikowane operacje.

Tylko dla bogatych osób?

To nie jest prawda. W dzisiejszych czasach takie rozwiązania są coraz tańsze ze względu na to, że technologia idzie cały czas do przodu. Ciekawe jest to, że możemy się otaczać między takimi urządzeniami, nie mając nawet o tym pojęcia. Może to być jeden z nowszych modeli telewizorów, które są w stanie się nauczyć, że o takiej i takiej godzinie leci nasz ulubiony serial i telewizor go nagra. Co ciekawe, zapewne wyśle informacje na telefon użytkownika (wiadomość push), że przegapił swój ulubiony serial i został on nagrany. Drugim popularnym urządzeniem może być lodówka, która dzięki różnym czujnikom będzie wiedzieć jakiego produktu brakuje i powiadomi o tym właściciela. Trzecim urządzeniem może być nasz samochód, który za sprawą jakiegoś czujnika będzie wiedział kto aktualnie będzie nim kierował. Dzięki temu samoczynnie ustawi fotel pod tą osobę. Urządzenia IoT nas otaczają i często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Gaszenie światła pilotem też można nazwać IoT?

Jeżeli jest to tylko włączanie/wyłączanie światła za pomocą pilota, to w takim wypadku takie urządzenie nie ma nic wspólnego z Internet of Things. Urządzenie IoT:

  • Musi być autonomiczne, czyli jest w stanie się automatycznie zaprogramować używając do tego własnych czujników (np. czujnik ruchu, temperatury) albo innych czynników tworzących pseudo inteligencję w postaci określonego kodu źródłowego;
  • Zazwyczaj musi być podłączone do sieci. Może się łączyć między innymi urządzeniami w naszym domu, które obsługują ten sam sposób komunikacji;
  • Urządzenia IoT łączą się między sobą bezprzewodowo.

Jeżeli chodzi o komfort życia, to Internet Rzeczy ułatwi nam realizację codziennych obowiązków za sprawą autonomii tych urządzeń. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy urządzenia będą błędnie wykonywać niektóre funkcje, aczkolwiek ewentualne ryzyko takich zachowań jest bardzo małe.

Call Now Button