Internet z gniazdka – Jak to możliwe!? – Adaptery PLC

megakam

Adaptery PLC

PLC – Power Line Communication – Jest to technologia, która umożliwia nam wykorzystanie instalacji elektrycznej do przesyłania danych. Adaptery PLC (zdjęcie poniżej), na przykład: TP-LINK TL-PA4010, działają jak nadajnik i odbiornik. W zestawie zawsze muszą się znajdować dwa urządzenia.

Po co i do czego służy Adapter PLC?

Istnieje wiele sytuacji, gdzie technologia Power Line może mieć zastosowanie:

-stworzenie sieci bezprzewodowej w danym miejscu (Wi-Fi) jest niemożliwe albo nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Za wolna sieć ze względu na przeszkody, odległość, itd.;

-Nie jesteśmy w stanie zainstalować kabla sieciowego (skrętka, kabel UTP, patchcord);

Co i jak?

Można to przedstawić na bardzo prostym przykładzie. Adaptery PLC musimy podłączyć do gniazdek elektrycznych – Jeden w miejscu, w którym znajduje się nasz dostęp do internetu (np. router), a drugi adapter podłączamy tam, gdzie docelowo mamy odbierać sygnał (internet). Pierwszy adapter podłączamy do routera za pomocą kabla sieciowego (patchcord). Jako, że adaptery PLC Tp-Link są Plug and Play, oznacza to, że po wpięciu adaptera do gniazda, konfiguracja rozpocznie się automatycznie. Oczywiście są wyjątki od tej zasady – możemy mieć tak ustawiony router, że automatyczna konfiguracja będzie możliwa dopiero po zmianie tych ustawień. Jeżeli ten etap mamy za sobą, musimy podłączyć do gniazdka drugi adapter PLC tam, gdzie chcemy mieć dostęp do internetu. Dwa adaptery są podłączone do sieci – w przypadku modelu TP-LINK TL-PA4010 wystarczy nacisnąć przycisk ‘Pair’ po to, aby urządzenia nawiązały ze sobą łączność. Teraz nam pozostaje sprawdzić, czy na drugim adapterze pojawił się dostęp do sieci. Podłączamy wybrane urządzenie (np. laptop) kablem sieciowym do drugiego adaptera. Próbujemy sprawdzić, czy na przykład działa nam jakakolwiek strona internetowa – Interia.

Nie działa…

Musimy liczyć się z tym, że internet po istniejącej instalacji elektrycznej może nie zadziałać. Na szczęście wiele sklepów (jak nie wszystkie) umożliwia zwrot towaru w ciągu 14 dni więc nie powinniśmy się przesadnie martwić. Musimy wiedzieć, że:

  • Adaptery PLC muszą być na tej samej fazie. Jeżeli się okaże, że drugi adapter PLC znajduje się na innej fazie, to nigdy się nie połączymy z pierwszym;
  • Adaptery PLC muszą być w obrębie tego samego licznika energii;
  • Działanie adapterów PLC będzie tłumione przez UPS-y, listwy, zasilacze, itp. urządzenia. Adapter PLC musi być włożony bezpośrednio do gniazdka, a gniazdko ma być podłączone do naszej sieci elektrycznej. Po drodze nie może być np. zasilacz awaryjny;
  • Urządzenia PLC będą funkcjonować bardzo słabo albo wcale jeżeli mamy do czynienia z bardzo starą instalacją elektryczną. Na przykład: Przewody aluminiowe, stare instalacje w kamienicach, bardzo duża odległość, itp.);

Bezpieczeństwo

Urządzenia Power Line Communication spełniają mnóstwo norm, które gwarantują nam, że innym urządzeniom podpiętym do tej samej sieci nic się nie stanie. Adapter PLC przesyła zaszyfrowane pakiety danych (128 bitów, AES), używając do tego wysoką częstotliwość. Dzięki temu praca adaptera nie wpływa na inne urządzenia korzystające z tej samej sieci.

Wi-Fi vs PLC

Dobrze skonfigurowane Wi-Fi pozwala działać tak samo niezawodnie jak Power Line Communication. Do pewnego momentu. Możemy znaleźć się w sytuacji, gdzie Wi-Fi nic nam nie da, ponieważ są po drodze bariery osłabiające sygnał Wi-Fi albo po prostu go nie ma. To jest pierwsza przewaga nad siecią bezprzewodową. Oczywiście, gdy tych barier nie ma (np. ściana, las, blaszany garaż, itp.) Wi-Fi pozwala nam uzyskać połączenie nawet do 10 kilometrów! – Tzw. most Wi-Fi. Skupmy się na PLC. Prędkość przesyłania pakietów między jednym, a drugim PLC zależy od stanu naszej instalacji elektrycznej. Załóżmy, że jest w stanie bardzo dobrym. W takim wypadku o prędkości decyduje model naszego adaptera. W przypadku TP-LINK TL-PA4010 prędkość może wynosić nawet do 600 Mb/s. Aczkolwiek z własnego doświadczenia wiem, że taka prędkość jest często niemożliwa. Większości Klientów wystarczy prędkość 40~50 mb/s więc nikt się nad tym zazwyczaj nie zastanawia dlaczego nie dało się uzyskać lepszego wyniku. Miałem do czynienia z instalacjami, gdzie adaptery PLC przesyłały pakiety z prędkością max 5 mb/s – Klienci i tak byli zadowoleni, gdyż YouTube jak ich strony internetowe działały płynnie, lecz dla zapalonych graczy albo maniaków sieci komputerowych jest to słaby wynik. Największa odległość jednego adaptera PLC od drugiego z jaką miałem do czynienia to około 80 metrów. Prędkość takiego połączenia wynosiła 9 mb/s więc nie było, aż tak źle. Odnośnie prędkości uzyskiwanych w sieciach bezprzewodowych – pamiętajmy, że adaptery PLC stosuje się tam, gdzie nie jesteśmy w stanie korzystać z Wi-Fi.

Podsumowanie

Adaptery PLC są poniekąd rozwiązaniem dla tych, którzy mają problem z sieciami bezprzewodowymi, jeżeli są spełnione wyżej wymienione warunki. W innym wypadku adaptery będą funkcjonować bardzo słabo (wolny transfer danych) albo wcale. Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach za sprawą sieci LTE, dostęp do internetu możemy mieć za sprawą smartfona, lecz są miejsca w naszym kraju, gdzie o LTE można zapomnieć. Warto też brać pod uwagę sieć 5G oraz technologię IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy), które za jakiś czas mogą spowodować, że już nigdy nie będziemy się martwić o wolną prędkość internetu, a jego brak odejdzie w zapomnienie.

Call Now Button